تبلیغات
شهدا شرمنده ایم - تک مسافر جاده های تا خدا
 
شهدا شرمنده ایم
 همانطور که گفتیم به نظر بسیاری از اندیشمندان اسلامی، معراج نه از معجزات حضرت رسول (ص) بلکه از کرامات آن حضرت است. در این مقاله به این سفر روحانی ـ جسمانی حضرت محمد (ص) میپردازیم.
پیامبر اسلام (ص) به هنگامی که در مکه بود در سال دهم بعثت (شب بیست و هفتم ماه رجب) و یا در سال دوازدهم (شب بیست و هفتم ماه رجب) از مسجدالحرام به مسجد اقصی در بیت المقدس رفت و از آنجا به آسمانها صعود کرد. به نظر اندیشمندان اسلامی، این سفر نه یک خواب و نه یک مکاشفه روحانی بود بلکه سفری در حالت بیداری و با جسم و روح بود. انگیزه این سیر شبانه آن بود که روح پیامبر گرامی اسلام (ص) با مشاهده اسرار عظمت خداوند درک و دید تازهای برای رهبری و هدایت انسانها پیدا کند.
معراج پیامبر(ص) در قرآن کریم در دو سوره نجم و اسراء بطور اجمال بیان شده است. این رویداد جایگاه ویژهای در باور مسلمانان یافته و فرهنگ اسلامی را از جهات مختلف بارور کرده است. شواهد و دلایل بسیاری وجود دارد که حضرت محمّد(صلی الله علیه وآله) معراج داشته اند و معراج حضرت دو مرحله داشت: یکی سیر غیر عادی حضرت از مکّه به بیت المقدس و دیگری سیر از بیت مقدس به آسمان ها و ملکوت. قرآن کریم مرحله نخست این سفر را چنین بیان می فرماید:
«سُبْحَانَ الَّذِی أَسْرَی بِعَبْدِهِ لَیْلا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَی الْمَسْجِدِ الأَقْصَی الَّذِی بَارَکْنَا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ البَصِیرُ»
«منزّه است آن [خدایی] که بنده اش را شبانگاهی از مسجدالحرام به سوی مسجدالاقصی که پیرامون آن را برکت داده ایم، سیر داد تا از نشانه های خود به او بنمایانیم که او همان شنوای بیناست» (اسراء: 1)
«اسری» فعل ماضی از مصدر «الاسراء» به معنای سیر شبانه است. مرجع ضمیر «ه» در (عبده) حضرت محمّد(صلی الله علیه وآله) است. و از «لَیْلاً» که مفعول فیه است، استفاده می شود، این سیر در شب بوده است. مراد از «مسجدالاقصی» بیت المقدس است و از آنجا که نسبت به «مسجدالحرام»، که برای حضرت محمّد (صلی الله علیه وآله) در مکان دورتری قرار داشت، به این نام (مسجدالاقصی) خوانده شده است.
خداوند پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله)را در یک شب، برای نشان دادن آیات و نشانه های خود، از مسجدالحرام تا بیت المقدس سیر داد. با توجه به فاصله بین آن دو مکان، معلوم می شود که این انتقال غیر عادی و به صورت خارق العاده بوده است. بنابراین، هدف از این سیر، نشان دادن آیات الهی به حضرت محمّد(صلی الله علیه وآله) بوده است (لِنُرِیَهُ مِنْ آیَاتِنَا).
قرآن مرحله دوم این سفر را چنین بیان می کند:
 «ثُمَّ دَنَا فَتَدَلَّی فَکَانَ قَابَ قَوْسَیْنِ أَوْ أَدْنَی فَأَوْحَی إِلَی عَبْدِهِ مَا أَوْحَی مَا کَذَبَ الْفُؤَادُ مَا رَأَی أَفَتَُمارُونَهُ عَلَی مَا یَرَی وَلَقَدْ رَآهُ نَزْلَةً أُخْرَی عِندَ سِدْرَةِ الْمُنْتَهَی عِندَهَا جَنَّةُ الْمَأْوَی»
«سپس نزدیک آمد و نزدیکتر شد، تا [فاصله‏اش] به قدر [طول] دو [انتهاى] کمان یا نزدیکتر شد آنگاه به بنده‏اش آنچه را باید وحى کند وحى فرمود، آنچه را دل دید انکار[ش] نکرد، آیا در آنچه دیده است با او جدال مى‏کنید، و قطعا بار دیگرى هم او را دیده است، نزدیک سدرالمنتهى، در همان جا که جنة‏الماوى است» (نجم: 8ـ15)
به نظر اندیشمندان اسلامی، این سفر نه یک خواب و نه یک مکاشف? روحانی بود بلکه سفری در حالت بیداری و با جسم و روح بود. انگیز? این سیر شبانه آن بود که روح پیامبر گرامی اسلام (ص) با مشاهد? اسرار عظمت خداوند درک و دید تازه¬ای برای رهبری و هدایت انسان ها پیدا کندعلی بن ابراهیم از امام صادق(علیه السلام) نقل می کند که پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) فردای شب معراج، ماجرای معراج را برای مردم بازگو کردند:
«خداوند دیشب مرا به بیت المقدس برد و آثار جایگاه پیامبران را به من نشان داد و در بازگشت، به کاروانی برخوردم که شتری از آنها گم شده بود و در ظرفی آبی داشتند که مقداری از آن را نوشیدم و بقیه را زمین ریختم و آن کاروان فردا هنگام طلوع صبح، به شهر مکّه می رسد، در حالی که شتر نر و سرخ مویی پیشاپیش آن حرکت می کند. فردای آن روز مردم دیدند که هنگام طلوع خورشید، کاروانی با همان نشانی که حضرت بیان نموده بودند، رسید. کاروانیان به ماجرای گم شدن شتر و ریختن آب نیز شهادت دادند» (سیدهاشم بحرانی، البرهان فی تفسیرالقرآن ، ج 4، ص 506-505)
آنچه که در مورد معراج حضرت محمد (ص) لازم به تذکر است این است که معراج حضرت تنها یک معراج روحانی نبود؛ حضرت با جسم خود به معراج رفتند. و معروف آن است که رسول خدا (ص) در آن شب در خانه امّ هانى دختر ابیطالب بود و از آنجا به معراج رفت و مجموع مدتى که آن حضرت به سرزمین بیت المقدس و مسجد اقصى و آسمانها رفت و بازگشت از یک شب بیشتر طول نکشید به طورى که صبح آن شب را در همان خانه بود.
خداوند پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله)را در یک شب، برای نشان دادن آیات و نشانه های خود، از مسجدالحرام تا بیت المقدس سیر داد. با توجه به فاصله بین آن دو مکان، معلوم می شود که این انتقال غیر عادی و به صورت خارق العاده بوده است. بنابراین، هدف از این سیر، نشان دادن آیات الهی به حضرت محمّد(صلی الله علیه وآله) بوده است (لِنُرِیَهُ مِنْ آیَاتِنَا)جبرئیل و میکائیل و اسرافیل به منظور سفر محمد (ص) به آسمان مرکبی موسوم به براق را براى او آوردند. حضرت در طور سینا محل سخن گفتن خدا با موسی و بیت الحم محل تولد عیسی توقف کرده و نماز خواندند، و سپس به بیت المقدس رفتند. در آنجا به ابراهیم خلیل و موسى و عیسى در میان عده‏اى زیاد از انبیاء برخورد می‌کند که همگى مهیاى نماز بودند و جبرئیل بازوى حضرت رسول اکرم (ص) را گرفته و جلو برده و بر آنان امامت کرده نماز می گزارند. سپس حضرت محمد (ص) با جبرئیل بالا می‌روند تا به آسمان دنیا صعود می‌کنند. ایشان سوار بر براق به همراه جبرئیل تا آسمان هفتم بالا می روند و اتفاقات بسیاری برای ایشان رخ میدهد؛ از جمله  جهنم را می‌بینند، پیامبران و انبیاء دیگر را ملاقات می کنند و .... در این مقاله کوتاه امکان ذکر جزئیات این سفر نیست و خوانندگان محترم میتوانند با مراجعه به عنوان «برای مطالعه بیشتر»(در پایان نوشتار حاضر) با کتب مفیدی که در این زمینه وجود دارد آشنا شوند.  
نهایتاً حضرت رسول (ص) به بیت المقدس فرود آمد و راه مکه را در پیش گرفتند. در میان راه با کاروان بازرگانی مواجه شدند که شتر خود را گم کرده و به دنبال آن می‌گشتند. حضرت از ظرف آبی که آنجا بود مقداری آب خورد و باقی آن را بر روی زمین ریخت و سرپوشی بروی آن گذاشت. بعد از فرود، حضرت ماجرای معراج را برای مردم بازگو کردند. بزرگان قریش به تکذیب او پرداختند و از وی خواستند که وِیژگی های ساختمان بیت المقدس را تشریح کند. حضرت محمد (ص) نیز به تشریح خصوصیات ساختمان بیت‌المقدس پرداخت و حتی حوادثی را که در میان مکه و بیت المقدس بر او گذشته بود و از جمله ماجرای کاروانی که در راه دیده بود را برایشان بازگو نمود. بعد از مدتی آن کاروان وارد شهر شد و سخنان حضرت رسول اکرم (ص) مورد تایید قرار گرفت.
منابع:
سیدهاشم بحرانی، البرهان فی تفسیرالقرآن، تهران، مرکز الطباعة و النشر فی مؤسسة البعثة، 1417 ق
سبحانی، جعفر، فرازهایی از تاریخ پیامبر اسلام، بعثه? مقام معظم رهبری، معاونت آموزش و تحقیقات، تهران، ????.
عبداله جوادی آملی، وحی و نبوت، انتشارات اسراء، 1388

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 15 اردیبهشت 1397 02:25 ق.ظ
It's awesome to pay a quick visit this web
page and reading the views of all colleagues concerning this piece of
writing, while I am also eager of getting experience.
دوشنبه 27 شهریور 1396 10:08 ب.ظ
Please let me know if you're looking for a article author for your site.

You have some really good posts and I think I would be a good asset.
If you ever want to take some of the load off, I'd love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
Please blast me an e-mail if interested. Many thanks!
شنبه 18 شهریور 1396 04:48 ق.ظ
Hi there to all, it's really a good for me to go to see
this web page, it contains important Information.
یکشنبه 5 شهریور 1396 06:15 ق.ظ
What i don't understood is in reality how you're no longer
actually much more smartly-appreciated than you may
be now. You are so intelligent. You understand therefore considerably in terms of this matter, made me
for my part imagine it from so many numerous angles.
Its like men and women don't seem to be interested until it is something to do with Woman gaga!
Your personal stuffs nice. At all times handle it up!
یکشنبه 15 مرداد 1396 05:53 ب.ظ
I needed to thank you for this great read!!
I definitely loved every bit of it. I've got you saved as a favorite to check out
new stuff you post…
شنبه 14 مرداد 1396 06:57 ق.ظ
hello there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from right here.

I did however expertise some technical points using this web site, since I experienced
to reload the web site many times previous to I could get it to load correctly.
I had been wondering if your web host is OK? Not that I'm complaining, but slow
loading instances times will sometimes affect your placement in google and could
damage your high quality score if advertising and marketing
with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your
respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon.
یکشنبه 8 مرداد 1396 11:31 ب.ظ
Do you mind if I quote a couple of your posts as long
as I provide credit and sources back to your website?
My blog site is in the exact same area of interest as yours
and my visitors would genuinely benefit from a
lot of the information you provide here. Please let
me know if this ok with you. Thank you!
جمعه 6 مرداد 1396 07:36 ب.ظ
Please let me know if you're looking for a author
for your blog. You have some really great posts and I
believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine.
Please send me an email if interested. Thank you!
پنجشنبه 22 تیر 1396 12:25 ق.ظ
Amazing! Its in fact amazing piece of writing, I have got much clear idea concerning from this
post.
چهارشنبه 14 تیر 1396 07:52 ب.ظ
We're a bunch of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your site provided us with valuable information to work on. You have performed a formidable task and our whole group will
probably be thankful to you.
چهارشنبه 14 تیر 1396 06:10 ب.ظ
Right here is the right website for everyone who wishes to understand this topic.
You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally will need
to?HaHa). You definitely put a new spin on a topic that's been written about for many years.
Wonderful stuff, just excellent!
دوشنبه 22 خرداد 1396 01:09 ق.ظ
Hi, Neat post. There is an issue along with your website in web explorer,
may test this? IE nonetheless is the marketplace leader and a large component
to people will miss your wonderful writing due to this problem.
یکشنبه 21 خرداد 1396 10:03 ق.ظ
Hello there, You've done an excellent job. I will certainly digg it and personally suggest to my friends.
I am confident they will be benefited from this site.
پنجشنبه 18 خرداد 1396 07:45 ب.ظ
Quality content is the crucial to attract the people to pay
a visit the site, that's what this web site is providing.
جمعه 12 خرداد 1396 10:24 ب.ظ
Have you ever thought about including a little bit more than just
your articles? I mean, what you say is valuable and all.
However just imagine if you added some great photos or video clips to give your posts more, "pop"!

Your content is excellent but with images and clips, this blog could definitely
be one of the greatest in its niche. Wonderful blog!
چهارشنبه 3 خرداد 1396 09:08 ق.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was wondering what all
is needed to get setup? I'm assuming having a blog like yours would cost a
pretty penny? I'm not very internet savvy so I'm not 100% certain. Any suggestions or advice would
be greatly appreciated. Many thanks
سه شنبه 2 خرداد 1396 12:12 ب.ظ
Wow, fantastic blog layout! How long have you ever been running a blog for?

you make blogging glance easy. The whole look of your site is great,
let alone the content!
سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 12:37 ب.ظ
Glad to be one of many visitors on this amazing internet site :D.
شنبه 2 اردیبهشت 1396 06:56 ب.ظ
It's amazing to pay a quick visit this web site and reading the views of all colleagues about this piece
of writing, while I am also eager of getting know-how.
شنبه 2 اردیبهشت 1396 02:59 ب.ظ
Magnificent web site. Lots of useful info here. I'm sending it to several buddies ans also sharing in delicious.
And naturally, thank you to your sweat!
پنجشنبه 24 فروردین 1396 01:30 ق.ظ
Hi there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard
on. Any suggestions?
سه شنبه 22 فروردین 1396 05:44 ق.ظ
Hiya very nice web site!! Man .. Excellent .. Superb ..
I'll bookmark your blog and take the feeds also?
I'm glad to seek out numerous helpful info right here in the publish, we want develop extra strategies in this
regard, thank you for sharing. . . . . .
دوشنبه 21 فروردین 1396 08:37 ق.ظ
Awesome! Its truly awesome paragraph, I have got much clear idea about from this piece of
writing.
شنبه 4 مرداد 1393 11:26 ب.ظ
وبلاگتون عالیه خداقوت
پنجشنبه 10 بهمن 1392 11:54 ب.ظ
فروم دات شهدا(به فارسی) دات کام / فروم دات پی اچ پی
پنجشنبه 10 بهمن 1392 11:52 ب.ظ
عذر خواهی بابت لینک اشتباه انجمن شهدا
FORUM.شهدا.COM/FORUM.PHP
پنجشنبه 10 بهمن 1392 09:21 ب.ظ
com/forum.php.شهدا.forum


لینک انجمن شهدا
شهدا منتظرن...
یا زهرا
پنجشنبه 10 بهمن 1392 09:12 ب.ظ

سلام دوستان عزیز
یه انجمن راه انداختیم مخصوص خادمین شهدا و اونایی که احساس دینی نسبت به شهدا دارن..
شما هم دعوت شدی همسنگر..
شهدا رو منتظر نذار..
راستی شما میتونید وبلاگ ها وسایت های خودتونو در قسمت سایت های شهدایی بذارید تا همه ببینن...
باز نشر کنید لطفا...
اجرتون با شهدا...
یا زهرا
سه شنبه 1 بهمن 1392 02:39 ب.ظ
سلام علیکم.کوچه وخیابانهایمان رابه نامشان کردیم تا بدانیم از گذر گاه خون کدام شهیداست که با ارامش به خانه امان رسیده ایم............ولی 30دیماه روزی تلخ در تقویم ایران است.به روزیم التماس دعای فرج
سه شنبه 17 دی 1392 04:25 ب.ظ
سلام وبتون خیلی عالیه....
به منم سر بزنید...
نظر هم بذارین خوشحال میشم...
منتظرتونم....
در پناه حق...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی